Sprawdzisz czy Twój kontrahent płaci składki ZUS, podatki i VAT.

Sprawdzisz czy Twój kontrahent płaci składki ZUS, podatki i VAT.

Dłużnik

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia dochodzenia należności stanowiący część pakietu ułatwień dla przedsiębiorców „100 zmian dla firm”.

Jakie są propozycje zmian?

Zmiany miałyby polegać w szczególności uzyskiwaniu informacji o podmiocie-potencjalnym kontrahencie z kilku biur informacji gospodarczej na podstawie jednego złożonego wniosku. Uzyskane informacje dotyczyły by prowadzonych egzekucji, bezskuteczności egzekucji oraz o nieuregulowanych składkach ZUS oraz innych należnościach publicznoprawnych. Dane byłyby gromadzone w specjalnym rejestrze dłużników należności publicznoprawnych

ponadto,

zmiany zakładają uregulowanie odpowiedzialności inwestora za zobowiązania wobec podwykonawcy w procesie budowlanym. Obecnie inwestor ponosi odpowiedzialność wobec podwykonawcy na podstawie art. 647(1) kodeksu cywilnego. Podwykonawca może zwrócić się o zapłatę za wykonanie umowy nie bezpośrednio do wykonawcy, z którym zawarł umowę a do inwestora. Taka regulacja w obecnym kształcie niesie za sobą wiele problemów i kontrowersji, które nie zostały ujednolicone ani w przepisach ani w orzecznictwie sądów,

a także,

umożliwienie notariuszom wydawania nakazów zapłaty w sprawach właściwych do rozpoznawania spraw w postępowaniu upominawczym.

Co czeka nierzetelnych dłużników?

Wszystkie informacje o istniejących zobowiązaniach publicznoprawnych będą upublicznione wskutek wniosku potencjalnego kontrahenta w nowym rejestrze należności publicznoprawnych. W rejestrze znajdą się dane dotyczące zaległości w zapłacie podatków, akcyzy, VAT a także składek ZUS. Nierzetelny kontrahent już się nie ukryje- każdy będzie mógł zapoznać się z sytuacją finansową zanim podejmie decyzję o zawarciu umowy.

Jaki jest cel wprowadzenia zmian w ustawach ?

Celem wprowadzenia takiej regulacji jest zapewnienie stabilności przedsiębiorstw należących do sektora MŚP poprzez uzyskiwanie wiedzy o rentowności kontrahenta dla celów zawarcia potencjalnych umów.

Narażenie przedsiębiorcy rzetelnego miałoby negatywne skutki nieterminowego regulowania zobowiązań przez potencjalnego kontrahenta. Nieuregulowana a wystawiona i zaksięgowana faktura powoduje, że przedsiębiorca musi zapłacić podatek dochodowy oraz podatek VAT mimo, iż faktura jest nieuregulowana przez kontrahenta.

Wiedza o istniejących wśród potencjalnych przedsiębiorców zobowiązaniach publicznoprawnych pozwoli przyjrzeć się kontraktowi lub ewentualnie zrezygnować z zawarcia umowy na dostawę towarów lub usługi z nierzetelnym kontrahentem.

Ponadto,

wyegzekwowanie nieuregulowanej faktury jest dla przedsiębiorcy kosztowne ze względu na obsługę prawną dochodzenia wierzytelności. Dla małych i średnich przedsiębiorstw są to dodatkowe koszty, które narażają kondycję finansową firmy a mnogość nieuregulowanych faktur może wręcz doprowadzić do upadłości przedsiębiorstwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *