Państwo skonfiskuje cały majątek przestępcy?

Państwo skonfiskuje cały majątek przestępcy?

Konfiskowanie majątku przestępcy

Rada Ministrów przyjęła projekt zmian ustawy dotyczący tzw. konfiskaty rozszerzonej czyli konfiskaty nielegalnego majątku przestępców, który stanowi poważną modyfikację kodeksu karnego.

Celem wprowadzenia zmian jest uciążliwe karanie przestępców polegające w szczególności na orzekaniu przepadku majątku pochodzącego z przestępstwa.

Na czym polega zmiana?

Projekt zakłada rozszerzenie możliwości orzekania przepadku mienia za popełnienie przestępstw, które zagrożone są kara pozbawienia wolności powyżej 5 lat. Warunkiem orzeczenia przepadku będzie ustalenie, że posiadany majątek nie znajduje pokrycia w legalnych źródłach dochodu. Oznacza to, że istnieje domniemanie przestępczego pochodzenia zgromadzonego majątku. To podejrzany będzie musiał udowodnić legalność źródła zgromadzonego w ciągu 5 lat majątku.

To nie wszystko. Ucierpią bliscy przestępcy?

Zaproponowane zmiany wprowadzają możliwość zastosowania przepadku mienia wobec osób trzecich, np. wobec osób które kupiły mienie od przestępcy za cenę znacznie niższą lub takie, które zostało im przez przestępcę podarowane. Oznacza to, iż przekazanie majątku innej osobie nie ochroni przed konfiskatą jeżeli kupujący lub obdarowany wiedziały, że celem uniknięcia konfiskaty jest sprzedaż lub darowizna.

Projekt zakłada również zastosowanie przepadku nawet w sytuacji gdy postępowanie karne zostanie zawieszone lub umorzone. Oznacza to, że może zostać zastosowany przepadek mienia bez wyroku skazującego. Co zatem z domniemaniem niewinności określonym w kodeksie karnym…?

Przepadek przedsiębiorstwa?

Zmiany ustawy zakładają możliwość przepadku przedsiębiorstwa gdyby za jego pomocą doszło do popełnienia czynu zabronionego. Przepadek przedsiębiorstwa będzie możliwy w sytuacji gdy właściciel wiedział, lub mógł się domyślać, że jego przedsiębiorstwo służy do popełnienia przestępstwa. Chodzi tutaj w szczególności o wykorzystanie faktur VAT do uzyskiwania nielegalnego zwrotu lub wyłudzeń VAT. Właściciel przedsiębiorstwa będący osobą fizyczną w trakcie postępowania karnego utraci nad nim zarząd. Wprowadzenie zarządu państwowego nad przedsiębiorstwem zabezpieczonym jest rozwiązaniem, które pozwoli na regulowanie bieżących zobowiązań.

Zmiana ta uzasadniona jest koniecznością podjęcia walki z przestępczością zorganizowaną i przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy.

Policja będzie podsłuchiwać?

Organy ścigania będą miały prawo do stosowania podsłuchu w ramach kontroli operacyjnej w celu ujawnienia mienia, które jest zagrożone przepadkiem.

Ponadto organy będą miały możliwość korzystania do informacji przetwarzanych przez banki i instytucje finansowe.

Projekt zakłada również dostęp organów ścigania ( Policji, ABW, CBŚ i innych)do kontrolowania prywatnych informacji. Kontrola będzie obejmowała nie tylko dostęp do informacji przetwarzane przez instytucje finansowe ale także kontrolę przeglądanych stron w Internecie.

Zmiany oznaczają, że organy ścigania będą uprawnione do dokonywania kontroli jeszcze zanim zostanie wszczęte postępowanie karne przeciwko osobie. Sprawca może nawet nie być świadomy, że został poddany kontroli operacyjnej i jest podsłuchiwany i weryfikowany.

Zmiany budzą kontrowersje. Jednakże aby w ogóle była mowa o przepadku majątku pochodzącego z przestępstwa, uzyskana kwota musi przekraczać kwotę 200 tyś. złotych. Oznacza to, iż podejrzenie prania brudnych pieniędzy, udział w zorganizowanej grupie przestępczej i inne groźne przestępstwa umożliwiają wykorzystanie wprowadzonych zmianami kodeksu karnego środków. Groźni przestępcy uzyskujący środki finansowe prowadząc przestępcze procedery na wielką skalę na podstawie prowadzonych przepisów wskutek działań organów śledczych będą skutecznie zwalczani. Zyska na tym nie tylko budżet państwa ale także wolny, konkurencyjny rynek.

Źródło: Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji. Ministerstwo Sprawiedliwości www.ms.gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *