OC sprawcy – odszkodowanie, odmowa odszkodowania, zaniżenie wartości szkody.

OC sprawcy – odszkodowanie, odmowa odszkodowania, zaniżenie wartości szkody.

wypadek

Wybór firmy ubezpieczeniowej, która będzie wypłacała odszkodowanie z OC sprawcy za spowodowanie wypadku należy do sprawcy wypadku.
To z firmą ubezpieczeniową wybraną przez sprawcę wypadku trzeba będzie walczyć w razie odmowy wypłaty odszkodowania z OC lub wypłaty odszkodowania w zaniżonej wysokości.

 Jak wygląda procedura uzyskania odszkodowania z OC sprawcy?

Pierwszym krokiem jest skompletowanie wszystkich dokumentów potwierdzających okoliczności powstania szkody oraz jej wysokość. Te dokumenty wraz wnioskiem należy przesłać do firmy ubezpieczeniowej, z którą sprawca ma podpisaną umowę OC podając numer polisy.

Jeżeli firma ubezpieczeniowa odmawia wypłaty odszkodowania lub zaniża wartość szkody, wówczas należy wnieść odwołanie od tej decyzji.

Firma ubezpieczeniowa ma 30 dni na ustosunkowanie się do przesłanego odwołania. Jeżli nie zrobi tego w tym czasie oznacza to, że uwzględnia przesłane odwołanie i wypłaci odszkodowanie w żądanej wysokości.

Jeżeli jednak firma ubezpieczeniowa podtrzyma swoją decyzję o odmowie wypłaty odszkodowania lub zaniżającą wartość szkody wówczas pozostaje skierowanie sprawy do sądu.

Ubezpieczyciel odmawia wypłaty odszkodowania z OC – co zrobić?

Jeżeli ubezpieczyciel wysyła pismo, w którym informuje, że odmawia wypłaty odszkodowania należy dokładnie przeczytać pouczenie w nim zawarte. W pouczeniu zawarty będzie termin na odwołanie od przysłanej decyzji firmy ubezpieczeniowej odmawiającej wypłaty odszkodowania z OC sprawcy.

 Co robić jeżeli ubezpieczyciel zaniża wartość szkody ?

Jeżeli ubezpieczyciel twierdzi, że powstała szkoda ma mniejszą wartość niż mu przedstawiona wówczas pierwszym krokiem powinno być znalezienie niezależnego rzeczoznawcy, który oceni jej rzeczywistą wartość.

Towarzystwa ubezpieczeniowe wykorzystują fakt, że wycena rzeczoznawcy jest kosztowna ( często wycena rzeczoznawcy kosztuje nawet kilkaset złotych) i nie każdy się na taką wycenę zdecyduje, przyjmując zaproponowaną przez ubezpieczyciela często zaniżoną wartość szkody.

Koszt wyceny rzeczoznawcy zostanie zwrócony w przypadku wygrania sprawy w sądzie z ubezpieczycielem.

Jakie dowody ?

Wydana opinia rzeczoznawcy o wysokości szkody jest jednym z dowodów świadczących o racji poszkodowanego.

Innym ważnym dowodem przeciwko ubezpieczycielowi jest protokół policyjny z wypadku, bowiem zdarza się często, że ubezpieczyciele kwestionują okoliczności powstania szkody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *