Sprzedaż nieruchomości a prawo pierwokupu dla Lasów Państwowych.
Sprzedawcy chcący zbyć nieruchomości nie tylko rolne ale także mieszkania w blokach własnościowych lub spółdzielczo-własnościowych mogą mieć kłopot ze sprzedażą, z uwagi na przysługujące Lasom Państwowym prawo pierwokupu, jeżeli nieruchomość oznaczona jest w ewidencji gruntów i budynków jako las.
Prawo pierwokupu Lasom Państwowym przysługuje także sprzedawanym nieruchomościom jeżeli miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje, że nieruchomość została przeznaczona do zalesienia
Prawo pierwokupu przysługuje Lasom Państwowym także w sytuacji gdy powierzchnia gruntów jest pokryta roślinnością leśną w części obejmującej co najmniej 0,1 ha.
Ile czasu mają Lasy Państwowe na wykonanie prawa pierwokupu?
Zawarcie transakcji sprzedaży nieruchomości, która przyznaje zgodnie z ustawą o lasach państwowych Lasom Państwowym prawo pierwokupu może znacznie utrudniać transakcję lub zniechęcić kupującego do zakupu, bowiem w oznaczonych sytuacjach będzie zachodziła konieczność zawarcia dwóch umów notarialnych tj. najpierw umowy przedwstępnej a dopiero później, gdy z prawa pierwokupu nie skorzystają Lasy Państwowe umowy końcowej właściwej.
Lasy Państwowe mają 30 dni na wykonanie prawa pierwokupu po cenie jaka zostanie ustalona w umowie przedwstępnej z potencjalnym kupującym.
Jeżeli nieruchomość jest zabudowana budynkiem a choćby minimum 10 arów pokryte jest roślinnością leśną wówczas Lasom Państwowym będzie przysługiwało prawo pierwokupu. Wprowadzona nowelizacja o lasach państwowych doprowadziła do obaw wśród sprzedających, którzy obawiają się, że ich nieruchomości zostaną nabyte przez Lasy Państwowe lub też, że nie uzyskają ze sprzedaży oczekiwanej ceny nieruchomości.