Co to jest odwrócona hipoteka i kto może z niej skorzystać?
Odwrócona hipoteka jest rozwiązaniem dla osób posiadających własne mieszkanie, które chcą uzyskać dodatkowe środki finansowe bez powiększania swoich zobowiązań.
Odwrócona hipoteka to nazwa produktu finansowego oferowanego przez banki lub prywatne firmy, które w zamian za ustanowienie hipoteki na nieruchomości zobowiązują się wypłacać beneficjentowi miesięczne kwoty lud dokonać jednorazowej wypłaty. Spłata wypłaconych przez bank sum może być dokonana przez spadkobierców właściciela mieszkania. Odwrócona hipoteka jest zatem niczym innym jak wypłatą środków przez instytucję, która zabezpiecza się wpisem do hipoteki. Rozwiązanie podobne do kredytu hipotecznego.
Uzasadnieniem wprowadzonej regulacji było wsparcie finansowe emerytów posiadających własne mieszkanie. Wysokość udzielonego wsparcia zależy od wartości nieruchomości. Na rynku poza bankami pojawiły się także oferty prywatnych spółek, które oferują comiesięczną wypłatę środków w zamian za przeniesienie na podmiot wypłacający świadczenie własności nieruchomości. Jednocześnie spółki i fundusze hipoteczne obiecują dożywotnie zamieszkanie w mieszkaniu. Dla emeryta, który zgodzi się na takie rozwiązanie jest to bardzo ryzykowne. Bowiem jeżeli prawo własności zostanie na spółkę czy fundusz hipoteczny przeniesione to nikt nie może temu podmiotowi zakazać wykonywania swojego prawa własności. Ryzyko jest ogromne, ponieważ nikt nie może zagwarantować uczciwości spółek i funduszy hipotecznych. Emeryci mogą więc stracić dach nad głową, bo trudno będzie obietnicę dożywotniego zamieszkiwania w przekazanym mieszkaniu wyegzekwować. Bardzo ważne jest korzystanie z pomocy zaufanych prawników oraz notariuszy, którzy podczas podpisywania aktu notarialnego wyjaśnią wątpliwości i zadbają o bezpieczeństwo transakcji nie tylko firmy czy funduszu ale także osoby przenoszącej własność mieszkania. Notariusz powinien zadbać aby w umowie zawarte zostały odpowiednie zapisy gwarantujące bezpieczeństwo.